2014: Firma bez vlastního webu? Neviditelná.

2014: Firma bez vlastního webu? Neviditelná.

Centrum každodenního života se v dnešní době stále více přesunuje na internet. Noviny čteme pomocí chytrého telefonu u ranní kávy, komunikujeme na sociálních sítích nebo pomocí emailů a nejvýhodnější ceny požadovaných produktů pro nás vyhledají srovnávače cen. Dle výzkumu projektu NetMonitor realizovaného agenturou MEDIARESEARCH je internet naprostou většinou respondentů hodnocen jako nejvhodnější médium pro získání jak obecných zpravodajských informací, tak i informací v oblasti poskytování zboží a služeb.

Česká internetová populace přitom čítá více než 6 a půl milionu uživatelů. Ti všichni denně vyhledávají informace o otevíracích dobách, cenách produktů či doporučení firem právě na webu. Je tedy vidět, že mít vlastní webovou stránku je pro přežití mezi konkurencí doslova nutností.

graf agentura najisto

Začátkem roku 2014 však také nabyl účinnosti zákon, který ukládá povinnost zveřejnovat určité údaje „způsobem umožňujícím dálkový přístup“ – tedy na internetových stránkách. Tato povinnost platí pro akciové společnosti, důležitá pravidla zveřejňování informací ale zákon přináší i pro bytová družstva, ostatní typy společností nebo podnikatele.

Mít vlastní webovou stránku tedy již není jen otázkou marketingu a snahy získat či udržet zákazníky, ale stává se dokonce zákonnou povinností určitých společností. Webové stránky totiž zajistí, že je možné povinně zveřejňované informace vyhledat kdykoliv, odkudkoliv a také bezplatně.

Průzkum zveřejněný agenturou Najisto ale také ukázal, že celá třetina českých firem ještě vlastní webové stránky nemá. Pokud jste mezi nimi, tento článek vám poradí, jak to napravit.

Jednou z možností je naprogramovat si takovou stránku svépomocí. Výhodou tohoto způsobu jsou nízké náklady, protože kromě pořízení vlastní domény a hostingu (tedy prostoru ke zveřejnění stránky na internetu) nejsou potřeba žádné další investice.

Vše co potřebujete je velké množství odborných znalostí. Je třeba ovládat programovací a značkovací jazyky jako je PHP, HTML/XML, jazyk kaskádových stylů CSS a také dalších technologií jako například JavaScript. Vytvoření webové stránky je obsáhlý a komplexní proces zahrnující postupy od vytvoření informační architektury, přes grafické návrhy, kódování do již zmiňovaných jazyků až přes vývoj dynamických webových aplikací, jako jsou třeba nákupní košíky či vyhledávací databáze. V tomto případě se mnoho podnikatelů uchyluje ke službám profesionálních webdesignových společností, které dokáží vytvořit webové stránky na klíč. Nevýhodou je ale cenová náročnost, která se zde pohybuje i v řádu desítek tisíc korun.

Pokud nemáte potřebné znalosti ani rozpočet na financování webu vytvořeného profesionály, můžete k vytvoření webových stránek využít redakční systémy, které vám vlastní práci usnadní. Redakční systémy, nebo-li CMS (z anglického content management systém), jsou programy umožnující správu webového obsahu.
Mezi nejznámější patří WordPress, Joomla nebo Drupal.

Tyto systémy jsou dostupné ke stažení zdarma a práce v nich se již podobá práci s jakýmikoliv dalšími počítačovými programy. Objem potřebných znalostí tedy není tak velký jako při zcela samostatném programování stránek a pokud byste i přesto potřebovali radu, existuje na trhu množství naučných publikací, které se těmto systémům věnují. Nevýhodou redakčních systémů je ale jejich poměrně zdlouhavá a náročná instalace a také stále přetrvávající nutnost zajištění vlastního hostingu vytvořené stránky. Ani tato možnost se tedy nehodí pro počítačové laiky.

Ti, co se v prostředí nových technologií teprve rozkoukávají, nestíhají rychlé tempo jejího vývoje nebo jen pro ty, kteří chtějí vytvořit profesionální webové stránky s minimem úsilí za krátký čas, pak mohou využít tzv. WYSIWYG editory. Českým překladem této zkratky je jednoduché „co vidíš, to dostaneš“. Pro práci s takovýmto editorem není třeba žádná znalost programování ani zdlouhavé instalace, postačí vám klávesnice a myš. Stačí se online zaregistrovat a v uživatelském prostředí pak web a jeho obsahy lehce „naklikat“.

Firma bez vlastního webu. Neviditelná.

 

Jedním z těchto WYSIWYG editorů je systém Webnode. Jedná se o původní český projekt spuštěný již v roce 2008, který nedlouho po svém vzniku prorazil i na mezinárodní trh. V květnu 2014 systém Webnode čítá více než 1,7 milionů českých a slovenských webů, celosvětově jej pak využívá více než 15 milionů uživatelů z více než 50 zemí světa. Editor je dostupný ve 26 jazycích a pro většinu z nich zde funguje také přímá zákaznická podpora. „Naším krédem je jednoduchost – chceme našim uživatelům zjednodušovat život při tvorbě webů a podnikání na internetu. Jde nám o to, aby si web díky Webnode mohl vytvořit kdokoliv, od dětí na základní škole až po babičku v důchodu. Stačí k tomu chvilka, stránky můžete mít hotové bez jakýchkoliv technických znalostí za pár minut.“ říká zakladatel společnosti, Vít Vrba.

Prostředí online systému funguje na systému „drag and drop“ nebo-li „chytni a táhni“. K umístění jednotlivých prvků tedy stačí pouze přetažení myši či prosté kliknutí. Editor textu se zde zase podobá zcela běžnému způsobu psaní, které znáte například z prostředí emailů.

Firma bez vlastního webu. Neviditelná.

 

ednoduché ovládání ale pouze podtrhuje důraz na funkčnost. S Webnode můžete do webů přidávat fotogalerie, videa, mapy Google, vizitky sociálních sítí a mnoho dalších moderních aplikací.

K dispozici jsou zde stovky předpřipravených profesionálních šablon, včetně v tzv. responzivního designu, který se přizpůsobí i obrazovce mobilního telefonu nebo tabletu.

Vytvořit si můžete osobní a firemní stránky, dokonce také eshop. V základních variantách nabízejících např. 100 MB prostoru na disku je můžete využívat i zdarma, pro náročnější jsou pak připraveny cenově přijatelné prémiové balíčky služeb. Samozřejmostí je také doména. Tu ve tvaru „něco.webnode.cz“ získáte do začátku zdarma, je ale možné si jednoduše zaregistrovat i doménu vlastní. Vše potřebné k vytvoření firemního webu tedy se systémem Webnode naleznete pohodlně na jednom místě.

Webnode

 

Podobné články

1879