21 tipů, jak udělat vaše preferenční centrum lepším

21 tipů, jak udělat vaše preferenční centrum lepším

167

Díky preferenčnímu centru jste schopni dozvědět se více informací od svých kontaktů – o co projeví zájem nebo jaké mají záliby. U potenciálních zákazníků jsou většinou ty jediné, které o nich máte. Jak jich získat informací více pro využití k relevantnějším nabídkám?

1.      Sbírejte více informací o klientovi, nejen emailovou adresu

Pokud sbíráte pouze emailové adresy, velikost vaší databáze poroste rychleji. Zvažte sběr i ostatních informací, které byste mohli pro svůj emailing využívat, stejně jako dvoustupňový opt-in proces. Zároveň minimalizujte hrozbu opuštění sběru dat.

2.      Všímejte si chování zákazníků

Víte, co vaši zákazníci říkají a co právě dělají? Udělejte si co nejpřesnější obrázek o zákazníkovi a oslovte jej ve správnou chvíli tím správným newsletterem. Používejte webtracking na svém webu a začlente chování zákazníka do údajů v databázi.

3.      Sbírejte jen data, která máte v plánu používat

Neztrácejte čas zákazníka otázkou, kdy se narodil, pokud mu nemáte v plánu posílat email k narozeninám – najděte jiný způsob, jak získat zákaznická data.

4.      Pokles zastaralých možností jako je „HTML versus TEXT“

Zkontrolujte nastavení a použití technologií a odstraňte ty zastaralé a málo podporované (RSS).

5.      Neptejte se na příliš mnoho informací

Je sice hezké mít spoustu informací o zákazníkovi, ale co když formulář vyplňuje třeba na smartphonu? Zeptejte se sami sebe, jaké informace potřebujete pro Vaši segmentaci.

6.      Vysvětlete, proč informace po zákazníkovi žádáte

Žádost o citlivé údaje, zejména od nových zákazníků, může vzbuzovat nedůvěru. Vysvětlete, proč informace chcete a připojte i větu o ochraně informací a přidejte odkaz na zásadu ochrany osobních údajů. Pokud nejsou data získaná z formuláře nezbytně nutná, zvažte, zda se na ně budete ve formuláři ptát.

7.      Nepoužívejte vaše preferenční centrum k zákaznickým průzkumům

manfaat doxycycline
Výsledkem může být chaotická forma a vyšší míra opuštění centra. Získat více informací od svého zákazníka je chytrý nápad, ale zeptejte se na to například v samostatných emailech.

prefcentrum_sportobchod

8.      Co očekáváte z emailových kampaní a jak je nastavíte?

Popřemýšlejte, jaká bude frekvence vaší rozesílky, proč by se měli odběratelé registrovat k odběru, jaký bude vzhled atd. Cílem je odpovědět si na otázku – co to mně a zákazníkovi přinese?

9.      Vytvořte si varianty ve vašem preferenčním centru

Pokud se chce někdo odhlásit z odběru emailu, dejte mu možnost zasílání emailu v jiné frekvenci či jen z dané oblasti. Zvažte také možnost použití mouse-over, kde se mu objeví podrobnosti o emailových kampaních.

10. Aktualizujte vaše preferenční centrum

Pokud jste se nedívali na vaše preferenční centrum více jak 12 měsíců, jak můžete vědět, že Vaše jednotlivé části pracují správně? Riskujete, že odhlašovací formulář je nefunkční. Dělejte kontrolu každý měsíc, hlídejte jednotlivé odkazy. Preference musí jít snadno změnit, musí být dostatečně rozšířené, jinak se zákazníci odhlásí.

11. Udělejte některá pole formuláře volitelná

Může být svádějící nastavit každé pole formuláře jako povinné. „Opravdu je potřeba moje datum narození, abych mohl přijímat vaše newslettery?“ Zvažte povinná pole pouze pro ty nejzásadnější informace. Poté použijte průzkumy nebo pozvánky k navnadění zákazníků, aby v preferenčním centru vyplnili zbylá pole.

12. Použijte předvyplněná pole, aby byl formulář jednodušší

Spousta společností nutí odběratele k vyplnění základních informací, které již předtím nasbírali; pokud už tyto informace máte, neobtěžujte je. Místo toho předvyplňte formuláře, když se uživatelé prokliknou vaším emailem. Dalším vylepšením je použití progresivního formuláře a nastavení souvisejících pravidel tak, aby byly zobrazovány pouze ty potřebné informace v kontextu daného formuláře nebo registračního procesu.

odhlaseni_kytary

13. Vyhněte se zobrazení všech otázek ve vašem emailovém programu

Když Váš zákazník klikne na aktualizaci profilu ve vašem emailu a dostane se do preferenčního centra, kde se mu zobrazí desítky otázek, představte si jeho reakci. Speciálně, když je klient na smartphonu.

Problémem je, že některá preferenční centra automaticky zobrazují všechny otázky. Musíte si vytvořit vlastní a logicky je popsat.

14. Zahrňte alternativy při odhlášení z odběru

Pokud nedáte klientovi jinou možnost než odhlášení, bude si myslet, že odhlášení z odběru je jediným způsobem, jak aktualizovat jejich emailové adresy nebo preference. Vaše preferenční centrum by mělo poskytnout snadné odhlášení, ale stejně snadné by mělo být zůstat odběratelem a pouze upravit preference nebo svůj profil.

Alternativou může být pozastavení nebo odložení, přijímání méně častých newsletterů, přijímat sdělení prostřednictvím jiných komunikačních kanálů – sociální sítě, smsky apod.

V zásadě tyto možnosti zredukují míru odhlášení z odběru o malé procento, ale celkově vám mohou pomoci s vypořádáním se se seznamem neaktivních účtů. Přesto pouhých 25 % společností momentálně nabízí rozdílnou frekvenci nebo obsah uživatelům, kteří se potenciálně mohou odhlásit z odběru, a jen 20 % nabízí změnu adresy.

15. Nevyžadujte zalogování nebo několikanásobné kliknutí

Odhlašovací proces může vést k obtížné orientaci, to má za následek nárůst stížností a co hůře – porušení zákonů. Odeberte bariéry pro odhlášení a ujistěte se, že věci jako profily účtů a komunikace jsou spravovány odděleně od běžných emailových kampaní. Zahrňte link o možnosti odhlášení do účtu klienta.

16. Zahrňte „globální“ možnost odhlášení

V USA vyžadují, aby se účastník mohl odhlásit ze všech firemních mailingů, nejen z emailu, ze které se snaží odhlásit. Ujistěte se, že zahrnujete tuto možnost na Vaší odhlašovací stránce.

Ve skutečnosti je to dobrý nápad. Všechny vaše nejlepší úmysly budou k ničemu, pokud vaši zákazníci budou frustrování z nepřehlednosti preferenčního centra. To je důvod, proč nabízet snazší orientaci v preferenčním centru.

17. Nepoužívejte výchozí formulář ESP

Výchozí formuláře neposkytují klientovi dané společnosti jedinečnou zkušenost, kterou očekávají. Pokud musíte, použijte defaultní nastavení pro začátek, ale přidejte obsah a představy společnosti.

popup_sportobchod

18. Ať je to mobile-friendly

Vaše preferenční centrum bylo původně navrženo před tím, než se objevily smartphony a tablety. Vyzkoušejte si, jak to vypadá na mobilu. Pokud jste stále neměnili vzhled kvůli mobilům, je nejvyšší čas na optimalizaci.

Vytvořte si preferenční centrum, které funguje dobře na všech zařízeních, velikostech obrazovky. Zvažte použití menšího počtu polí a responzivní zobrazení na malých obrazovkách.

19. Usnadněte hledání odkazů, které preferujete

Někteří marketéři formátují odkazy tak, aby byly špatně vidět. Například odkaz na odhlášení dělají šedivou barvou. Tím se ale vytváří větší pravděpodobnost, že bude databáze plná neaktivních lidí nebo email označí jako spam, protože není jasné, jak se odhlásit.

Spíše se soustřeďte na velikost písma a barvu odkazů, aby šly lépe najít – změnit nastavení preferencí ad.

20. Zaměřte se na user-friendly navigaci

Uživatelé někdy mohou ztratit přehled a neorientují se. V některých případech se nové funkce a sekce, které byly přidány během let, stávají nepoužitelnými. Ať už je důvod jakýkoliv, jestliže začíná být ve vašem preferenčním centru nepořádek, je čas na redesign.

Zaměřte se na snadné orientování. Zvažte uspořádání sekcí do seřazených kategorií nebo logického rozvržení.

21. Odhlášení nesmí jít jedním kliknutím

