Devel verze eshopů – fungujte profesionálně s výhodami

Devel verze eshopů – fungujte profesionálně s výhodami

1329

Správně běžící eshop již není v dnešní době alchymie. Tomáš Maxmilián Janíček popisuje proces, který napomáhá k cestě bezchybného provozu, ale využití najde i při nasazování nových úprav a testování funkčnosti.

Je krásné vidět plynule běžící eshop, kde práce s nákupním prostředím je radost jak pro návštěvníky tak správce aplikace. Takový internetovýobchod je i více rentabilní a přináší spokojenost všem stranám. V netdevelu se již delší dobu řídíme touto filozofií a spokojenost našich zákazníku je pro nás radost. Takovému pozitivnímu stavu internetového obchodu předchází určité vývojové procesy, mezi které patří tzv. devel verze eshopu (dále jen DVS). Tento proces již delší dobu úspěšně zavádíme našim zákazníkům. Představme si to jako verzi internetového obchodu, kde se testují úpravy a opravy na podmínkách produkční verze. Toto prostředí je také možné zpřístupnit pod heslem, takže s ním mohou pracovat bezpečně jen vaši pracovníci. Většinou tedy DVS běží na stejném serveru jako ostrý eshop a všechna nastavení a konfiguracejsou identické.

Je jasné, že udržovat konzistentní dvě verze aplikace není jednoduché a je časově náročnější, avšak přináší to své výhody.

Shodná konfigurace serveru

Jak jsem již výše uváděl, stejná konfigurace serveru předchází problémům, kdy úprava programátorovi a testerovi na lokální verzi funguje, ale po nahrání na produkční verzi webu najednou něco nereaguje jak má nebo v horším případě produkční aplikace vůbec nejede. Každý programátor nebo tester nemůže 100% nasimulovat prostředí a okolní vlivy, které lze vytvořit jen na identicky stejné konfiguraci serveru.

Test reálné rychlosti eshopu

Rychlost internetového obchodu se také v nemalé míře odvíjí od nastavení serveru, na kterém obchod běží. Reálné podmínky stejného serveru dokáží s větší přesností nasimulovat rychlost odezvy jednotlivých skriptů. Je zde větší pravděpodobnost, že se podaří odstranit všechny nedostatky před nasazením do produkční verze. Lze tak odladit aplikaci ještě před implementací nových úprav na produkční web.

Méně chyb na produkční aplikaci

Zásady práce s DVS mají svůj řád. Před implementací úprav do ostrého provozu je DVS většinou aktualizován dle produkční verze tak, aby obsah i chování aplikace bylo shodné. Implementátor (programátor) i tester se tak dostanou do stavu, jakoby úprava byla nasazovaná na ostrou verzi aplikace. Lze tedy jak odladit problémy a chyby tak odzkoušet reálně proces nasazování úpravy a zajistit tak hladký průběh implementace úprav na produkční verzi. Po kontrole zda vše běží v pořádku, se úprava předá ke schválení zákazníkovi.

Příprava ostrých dat na DVS

Pokud si chcete připravit mimo ostrý provoz eshopu data, je jednou z nejlepších možností opět DVS. Po domluvě s námi si můžete připravit na této verzi například články nebo nový strom oddělení. Vaše připravená data se pak přenesou na produkční verzi.

Bezpečné testování funkčnosti zákazníkem

Chtěli byste si vyzkoušet objednávku nebo vyzkoušet všechny možnosti funkčnosti naší aplikace ShopSys? DVS je pro vás řešením. Můžete zde provádět objednávky, testovat chování prostředí a měnit nastavení bez rizika, že by se něco projevilo v ostrém provozu vašeho eshopu.

Schvalování úprav na DVS

Předávání úprav je vždy lepší provádět na produkčním prostředí. Práce s DVS také umožňuje větší bezpečí při nasazování více úprav najednou, což je komplikovanější proces. Větší a náročnější úpravy jsou tak více odladěné a předchází se tak pozdějším problémům. S tímto procesem máme již dlouhodobé zkušenosti například na projektu Okay.cz i projektech našich dalších zákazníků. Převážně se setkáváme s kladnými ohlasy a postupně se snažíme, aby se toto prostředí aplikovalo v nejvyšší možné míře.

Pokud patříte mezi naše zákazníky a máte o devel verzi vašeho ShopSys eshopu zájem, kontaktujte svého projektového konzultanta.