Domény – průvodce výběrem domény

Domény – průvodce výběrem domény

Předchozí články:

V poslední části seriálu o doménách si řekneme, jak postupovat při výběru doménového jména a na co si dát pozor.

Volba doménového jména

Jak jsme si řekli v úvodním díle tohoto seriálu, doménové jméno se skládá z několika částí. Při volbě doménového jména musíme myslet na všechny jeho části, tedy nejprve zvolit TLD tj. doménu prvního řádu (koncovku).

Výběr domény prvního řádu

Zamyslete se, zda budete webovou prezentací cílit na zákazníky v České republice, zahraničí nebo zda máte ambice působit globálně. Pro většinu projektů na tuzemském trhu lze doporučit doménu „cz“.

Pokud však v budoucnu budete chtít cílit na zahraniční trhy a působit co možná nejlépe, bez domény daného státu se neobejdete. Některé vyhledávače jako například ruský yandex.ru zvýhodňují lokální doménu prvního řádu a tedy pokud budete cílit na ruský trh, bez .ru se neobejdete.

Pro specifické účely můžete zvolit také generickou doménu, která však u nás nepůsobí příliš důvěryhodně.

Nejčastěji používané generické domény jsou:

  • com  (commercial)
  • net (network)
  • biz (business)
  • org (organization)
  • info (information)

Volba názvu domény druhého řádu

Vybrali jste si doménu prvního řádu? Prima, následuje volba domény druhého řádu. V tomto kroku myslete zejména na to, že:

Doménové jméno by mělo odpovídat zaměření webových stránek
Pokud jde o firemní stránky, můžete zvolit název firmy, u produktových stránek název produktu.

Jednoslovné či dvouslovné doménové jméno
Při volbě dvouslovného doménového jména myslete na to, že slova můžete oddělit pomlčkou, tedy je vhodné registrovat obě varianty.

Název lokality v názvu
Pokud není volné doménové jméno, které byste chtěli (např. uzenarstvi.cz), můžete jej rozšířit o lokaci (např. uzenarstvipraha.cz). Nicméně pokud později budete rozšiřovat svou působnost, doménové jméno bude postrádat smyslu.

Zkratka jako doménové jméno
Další variantou pro volbu doménového jména je nějaká zkratka. U zkratek je problém, že dvoumístné a většina třímístných je již obsazena, snadno se pletou a hůře pamatují.

Použití pomlček v doménovém jménu
V doménovém jménu lze použít „-“, nicméně je otázka jakou variantu zvolit. Jak jsme uváděli, je vhodné v takovém případě registrovat obě varianty, tedy vasestranky.cz i vase-stranky.cz. Vyhledávače s pomlčkou v názvu doménového jména nemají problém. Pokud registrujete obě varianty, přesměrujte méně zajímavou na tu hlavní. Pokud tedy zadáte jednu nebo druhou variantu, vždy se dostanete na stejný obsah. S ohledem na zadávání adresy do prohlížeče, je pomlčka znak, který musíte zadat navíc. Na druhou stranu, pokud budete chtít doměřit dopad off-line propagace, můžete použít variantu s pomlčkou na letáky, billboardy nebo jakýkoliv jiný formát a přesměrované návštěvníky měřit. Zjistíte tak, kolik návštěvníků vám přináší taková propagace a můžete se lépe rozhodovat.

Srozumitelnost a zapamatovatelnost
Posledním doporučením a to tím nejdůležitějším je, aby doména byla snadno zapamatovatelná. Ideálně aby neosahovala, zdvojená písmena jako jsou v angličtině „oo nebo ll“ a písmena, která se v češtině hůře diktují. Problémové jsou „v a w“ nebo „i a y“. Ideální cvičení je, že někomu doménu nadiktujete po telefonu. Zjistíte tak, zda je jednoduché doménové jméno předat dál nebo zda budete mít problémy pokaždé, když to bude třeba. Myslete na to, že ji budete používat pokaždé, když budete diktovat svůj e-mail.

Doménové jméno musí být volné
Jak zjistit zda je doménové jméno volné jsme si vysvětlovali v minulém díle.

Doména třetího řádu

Pokud budete chtít rozšířit vaše stránky o sekci, která má být oddělena od zbytku, je dobrým způsobem zvolit doménu třetího řádu. Například „vasestranky.cz“ budete chtít rozšířit o e-shop, můžete zvolit doménu třetího řádu eshop.vasestranky.cz. Obvykle však toto řešení není třeba a většina případů se bez něj obejde.

Podobné články