Vyberte si správný e-learningový systém aneb Na co byste se měli při...

Vyberte si správný e-learningový systém aneb Na co byste se měli při výběru ptát

Za e-learning se v minulém roce utratilo jenom ve východní Evropě přes 15 miliard Kč. Letos to dle odhadů výzkumných agentur má být až 25 miliard. Proč firmy napříč celým světem investují z čista jasna tolik peněz do e-learningu a co rozhoduje o tom, jestli se investice nakonec vyplatí? Čtěte dále!

3 důvody proč investovat do e-learningu

O Heinekenu jsme už dost napsali v předchozím článku. Ale stojí za to, připomenout si důvody, proč se do e-learningu vyplatí investovat. Nejedná se jenom o úsporu nákladů na prezenční školení, ale zejména o časovou úsporu všech zúčastněných.

Celkově společnost ušetřila až
½ na nákladech za povinné
školení BOZP a PO.
Interní školení BOZP a PO
dříve zabralo celých 8 hodin,
nyní stačí 2,5 hodiny.
Společnost snížila vysoké
výdaje za externí školicí
agentury až o ¾.

Chcete také ušetřit? Vyberte si ten správný e-learningový systém

Dnešní trh nabízí opravdu široký výběr nejrůznějších e-learningových řešení. Většina systému se v samotném základu nikterak neliší. Funkce umožňující správu či evidenci uživatelů, tvorbu kurzů a studijních materiálů zvládají snad všechny. Aby však práce v systému byla co nejefektivnější a abyste si v budoucnu ušetřili spoustu starostí, zaměřte se při výběru na pět zprvu nenápadných detailů.

1.     Omezení počtu studentů
v e-learningovém portálu

Nejprve se sami sebe zeptejte: „Kolik lidí vůbec bude náš e-learning využívat?“ Naprostá většina poskytovatelů e-learningových systému (odborně LMS = Learning Management Systém, pozn. red.) si nechává za každého dalšího účastníka tvrdě připlácet. Standardně mají poskytovatelé předem stanovené tarify, které za danou cenou povolují maximální počet studentů. Potřebujete vzdělávat 150, 500 nebo 1 000 zaměstnanců? Nevíte?

Skvělou alternativou pro všechny, kteří přesně nevědí, kolik účastníků nakonec bude systém využívat, je tzv. open-source (LMS Moodle). Tyto systémy jsou prakticky jediným řešením, které vám dá naprostou volnost v počtu účastníků. Open-source systémy jsou založené na softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, který je přístupný všem a bez poplatku za licenci. Systém si můžete implementovat sami nebo jeho instalaci svěřit odborníkům.

2.     Funkce, které skutečně šetří práci, čas a peníze

Hlavním důvodem, proč se firmy rozhodují pro e-learningové vzdělávání je zejména úspora času a s ním i souvisejících nákladů. Fyzická školení zaberou spoustu hodin nejen lektorům, ale také manažerům či personalistům, kteří mají na starosti přípravu a hladký průběh školení, a v neposlední řadě i samotným účastníkům. Spoustu hodin, které by mohli využít mnohem lépe.

E-learningové systémy vám o úsporách času naslibují hory doly. Jak daleko jsou tyto sliby od pravdy, vám napoví hned několik věcí. Například to, jestli systém umí automaticky upozornit uživatele na to, že mu za měsíc propadne certifikát ze školení bezpečnosti. Že dokáže sám generovat a skladovat certifikáty ze splněných školení. Nebo že je systém natolik intuitivní a jednoduchý, že nemusíte trávit dlouhé večery objevováním jeho jednotlivých funkcí.

Sepište si proto všechny požadavky na e-learning předem a investujte své peníze do komplexního systému. Jen tak se později vyhnete jeho zbytečnému a často nákladnému rozšiřování.

3.     Přehledná evidence bez starostí

S velkou pravděpodobností budete od svého e-learningu požadovat, aby veškerou evidenci a další administrativní nepříjemnosti odpracoval za vás. Dobré e-learningové systémy zvládají zaznamenávat u každého zaměstnance všechna absolvovaná školení, výsledky jednotlivých testů i získané certifikáty. Stejně přehledné výsledky vám dobrý e-learning nabídne i v případě školení. Vždy budete vědět, kdo daný kurz již absolvoval a s jakým výsledkem.

Potřebujete, aby na výsledky dohlížel někdo jiný? Některé e-learningové portály nabízejí možnost nastavení tzv. pozic. Vysvětleme si to lépe na příkladu. Pokud nemáte čas kontrolovat výsledky školení všech oddělení, jednoduše přidělíte práva vedoucím, kteří v systému uvidí pouze výsledky svých podřízených. Vy už se o nic nemusíte starat.

4.     Výsledky na jednom místě

Stejně jako požadujete od správců vašeho internetového marketingu dostávat měsíční reporty s přesnými daty o návštěvách webových stránek, efektivitě či konverzích, chtějte ty samé možnosti i po vašem systému pro správu vzdělávání. Propracované e-learningové portály umožňují vytáhnout z tisíců dat souhrnný report, který obsahuje pouze ty informace, které opravdu potřebujete.

Kompletní reporty s přehledem všech výsledků vašich zaměstnanců si můžete zpracovat sami nebo se obrátit na agenturu, která vám dodá finální dokument s přehlednými tabulkami a grafy.

5.     Čeština, angličtina a jazykové lokalizace

Zejména nadnárodní firmy potřebují často vzdělávat zaměstnance z různých koutů světa a ne všichni vždycky ovládají angličtinu. Zakládat pro každého jedince speciální e-learningový systém je nereálné, proto poskytovatelé nabízejí dvě možná řešení – nechat si celý LMS přeložit do požadovaného jazyka nebo využít tzv. jazykové lokalizace, která vyjde mnohem levněji. Pokud i vy potřebujete školit cizince nebo v nejbližších letech plánujete expandovat do zahraničí, pohlídejte si, aby některou z těchto funkcí váš e-learning ovládal.

E-learning na zkoušku aneb vyzkoušejte demoverzi

Český trh v současné době nabízí přesně dva typy systému pro správu vzdělávání – ty, které si vyvíjí společnosti jako autorský software, a systém open-source Moodle. Většina poskytovatelů umožňuje vyzkoušet si před samotným nákupem systému jeho demoverzi. Této možnosti rozhodně využijte. Seznámíte se díky ní se základními funkcemi systému a zjistíte, jestli vám zrovna tento sedí.

Nenechte se zlákat na oko výhodnými nabídkami, vždy si pečlivě spočítejte všechny výdaje a teprve poté se rozhodněte. Třeba vás nakonec překvapí, jak nevýhodný je pro vás roční tarif v porovnání s jednorázovým instalačním poplatkem.

Doporučení na závěr

Vyzkoušel jsem si práci v mnoha e-learningových portálech, nakonec jsem se ale rád vrátil k ověřenému open-source systému LMS Moodle. Ve světě ho využívá přes 72 milionů uživatelů a je na něm postaveno přes 64 tisíc e-learningových portálů. Doporučuji ho i vám.

Pokud však chcete dosáhnout co nejefektivnějších výsledků, zapojte do e-learningu experty. Profesionální agentury vám pomohou se zavedením systému, upraví vám ho na míru a navíc vám budou k dispozici, kdykoliv si v něčem nebudete jistí. V případě open-source řešení navíc nebudete platit za produkt, ale pouze za konkrétní služby, které vám čas, práci i peníze skutečně ušetří.