Zasíláme zboží zákazníkovi – čím méně druhů krabic, tím lépe!

Zasíláme zboží zákazníkovi – čím méně druhů krabic, tím lépe!

Přeprava zboží z e-shopu směrem k zákazníkovi se neobejde bez obalového materiálu. Nebo možná ano, když si zákazník přijde pro zboží osobně. Kde vybírat, co vybírat, kolik za to a jak na to?

Než začnete nakupovat, prohlédněte si vaše zboží zblízka

Abyste v rámci expedice zkrátili čas na kompletní odbavení jednoho balíku, dále pak náklady, zamyslete se nad tím:

  • co prodáváte
  • jaké to má rozměry
  • jak je to těžké
  • jak moc to je náchylné na poškození

Podle toho pak vybírejte obalový, případně fixační materiál. Dle parametrů vašich objednávek nakonec zjistíte, že potřebujete třeba jen 3 druhy krabic odlišných rozměrů.  Čím více typů a rozměrů budete mít, tím více času může pracovník expedice strávit tím, že vybírá vhodnou krabici. A vám tak utíkají peníze.

To stejné pak platí i pro pořizování obalového či fixačního materiálu. Jednoduše víte předem, co musíte u dodavatele objednat. Zjednodušte pracovníkům expedice práci tím, že si vyberete předem několik rozměrů a ty pak používejte. Zjednodušíte si tak i kalkulace na balné.

Nejvíce používané jsou krabice z lepenky

Krabice je typický obalový materiál, v němž e-shopy posílají zboží. Nejčastěji to jsou krabice z třívrstvé lepenky (3VL). Alternativou je pětivrstvá lepenka (5VL), která je pevnější a dražší.  Jednotlivé rozměry u krabic jsou psány v pořadí délka – výška – šířka. Takže když narazíte na nabídku klopové krabice 3VL 300x200x100mm, znamená to, že je dlouhá 300mm (30cm), široká je 200mm (20cm) a vysoká pak 100mm (10cm). Je z třívrstvé lepenky a uzavíratelná.

Jaké jsou podmínky nákupu?

Většina prodejců podmiňuje odběr minimálním plněním. Často to bývá 25ks jako podmínka nejnižšího počtu kusů při odběru jednoho druhu krabice. Tito prodejci vesměs poskytují množstevní slevy. Cena klesá v řádu desetihaléřů až korun za kus. Nejmenší krabice vás vyjdou na pár korun bez DPH za kus.

Jaké jsou alternativy ke krabicím z lepenky?

Alternativy se týkají spíše zboží větších rozměrů. Mohou to být dřevěné přepravky a krabice, případně palety. Některé druhy zboží mohou být zabaleny jen v pevnějších igelitových obalech a případně na podstavci z polystyrenu (bílé zboží či boxovací pytle).

Lepicí páska o šířce 48 mm-300

Samolepicí pásky na zalepení krabice

Pro dostatečné uzavření krabice budete potřebovat lepicí pásku. Je jedno, jestli sáhnete po klasické hnědé, transparentní, jiné barvě nebo si necháte vyrobit pásku s logem vaší firmy. Pro balíky vybírejte pásky o šířce alespoň 38 mm a více. Čím užší bude, tím hůře bude držet spoje.

Jaké jsou podmínky nákupu?

Platí zde podobná pravidla jako při odběru krabic. Můžete se setkat s minimálním plněním, stejně tak s množstevními slevami. Ceny za jeden kus lepicí pásky jsou v řádu korun bez DPH pro šířky do 38mm.

Jaké jsou alternativy k samolepicím páskám?

U těžších zásilek se můžete setkat s provázky a vázacími sponami. V případě vázacích spon vám přijdou vhod napínače. Ty zvládnou vázací pásku dostatečně utáhnout tak, aby se páska nerozjela a zboží nerozsypalo.

Ruční odvíječ lepicí pásky o šířce 48 mm-300

Místo nůžek sáhněte po odvíječi samolepicí pásky

Odvíječ samolepící pásky (zavírač kartonů) je šikovná pomůcka šetřící čas i nervy při použití lepicí pásky. Jednoduše na otočný držák nasadíte kolo lepicí pásky, protáhnete ji přes gumový odvíječ a můžete začít dávkovat. Díky samořezným zubům, přes které páska prochází, ji přetrhnete v jakýkoliv moment.

Vybírejte ideálně ty, které mají i brzdu. Nestane se vám tak, že pásky odvinete více, než jste původně chtěli. Rozdíl v ceně není zas tak vysoký a to množství ušetřené pásky se vám v čase vrátí.

Jaké jsou podmínky nákupu?

Rozdíl v cenách je dán typem použitého materiálu. Kovové odvíječe jsou dražší než plastové, a také jsou odolnější.  Plastové seženete za cenu kolem 200 Kč, kovové stojí většinou od 300 Kč. Cenu ovlivňuje i to, jak širokou pásku na něj můžete nasadit. Zmiňované ceny platí pro pásky o šířce maximálně 50mm. Prodejci nákup tohoto zboží výjimečně podmiňují minimálním odběrem.

Jaké jsou alternativy?

Při balení se vám mohou hodit speciální bezpečnostní nože (mají odlomitelnou řeznou část). Spíše než u řezání pásek je použijete při otevírání zabalených krabic, vázacích spon nebo při řezání tlustších fólií.

Stretch folie na zakrytí použitých krabic

Tu a tam se vám mohou některé balíky vrátit. Často pak bývají mírně špinavé, navíc polepené štítky od přepravce. Pokud tyto krabice budete znovu používat, obalte je dokola černou stretch folií. Má několik výhod:

  • Zakryjete nečistoty na balíku, případně předchozí nalepené štítky a popisky.
  • Posiluje fixaci balíku, který se při manipulaci jen tak neotevře.
  • Není poznat, co je v balíku. U drahého zboží to hodně oceníte.

Na stre folie, stejně jako na lepicí pásky, můžete pořídit odvíječe. Nejsou sice tak konstrukčně dokonalé jako odvíječe pro lepicí pásky, ale i tak vám práci při balení mohou ulehčit.

Na malé balíky postačí bulinková obálka

Malé balíky, spíše zásilky, lze v mnoha případech zasílat v bublinkové folii. Zde ovšem pozor na cenu. Bublinkové folie totiž bývají mnohdy dražší než klasická klopová krabice 3VL v rozměrech obálky. Alternativou jsou poštovní zásilkové obaly a tubusy, které opět bývají dražší než klasické klopové krabice.

Něco málo o fixačních materiálech

Častou výplní balíků bývají zmačkané noviny. Je to jednoduché a levné řešení.  Hojně rozšířené jsou fixační tělíska Flo-pak (někdy označované jako chipsy). Mají zelenou nebo bílou barvu, jsou velmi lehké, takže hmotnost balíku nikterak nezvyšují.

Alternativou jsou dřevité vlny (ty se používají např. do dárkových krabic), případně kartonová střiž (rozřezaná krabice) nebo SizzlePak (rozřezaný papír). Někdo se může přiklánět k bublinkové folii (např. pro přepravu knih), krajně i k vzduchovým polštářkům. Prostor mezi jednotlivými vrstvami zboží, případně vnitřní stěnu krabice, můžete vystlat pěnovými foliemi. Ty se mimo jiné používají třeba k ochraně obrazovky monitorů a televizí.

V případě, že chcete ochránit rohy balíku při přepravě, případně samotné zboží uvnitř balíku, budou se vám hodit ochranné rohy a hrany (pěnové, kartonové či dražší hliníkové). Bohužel většina fixačních materiálů je dražší záležitostí.

Kde nakupovat?

Internetových obchodů, v nichž najdete výše zmiňované typy obalového a fixačního materiálu, je hodně. Za všechny mohu jmenovat např. www.paketo.cz, www.top-obaly.cz, www.packshop.cz, www.obaly.cz či www.rajapack.cz. Větší přehled prodejců získáte i tak, že do vyhledávače zadáte slovo „klopová krabice“.

Podobné články

2640